Samochód ciężarowy w firmie – wykupić, leasingować czy wynająć?

Istnieje wiele form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jednym z popularniejszych działalności są przedsiębiorstwa transportowe zajmujące się przewozami towarów lub półproduktów pomiędzy siedzibami fabryk, magazynami, odbiorcami. To zupełnie inny sposób prowadzenia działalności transportowej niż związek z firmą kurierską, wymaga równie dużo pracy i poświęcenia się firmie, aby przynosiła ona zyski na bardzo konkurencyjnym rynku transportowym.

Działalność transportowa w Polsce i Europie

Prowadzenie przewozu towarów w formie małej firmy posiadającej 1-2 pojazdy o masie ograniczonej do 3,5 tony jest działaniem na bardzo konkurencyjnym rynku spedycyjno-logistycznym. O ile jeszcze przed dekadą firmy transportowe rosły w siłę, a w poprzednim roku media donosiły o niezbitej dominacji polskich firm transportowych na całym rynku europejskim, to jednak dane statystyczne a szara codzienność przewoźników różnią się diametralnie. Wśród firm transportowych notuje się niemal tak wysoki procent zamykania działalności w ciągu 1 roku, jak ma to miejsce w przypadku działalności handlowej opartej o przestarzałe modele biznesowe (lub spowodowane zbyt silną konkurencją dużych podmiotów handlowych – jak dyskonty w przypadku handlu spożywczego).

Działalność transportowa związana jest często z koniecznością jednoczesnego prowadzenia firmy, oraz prowadzenia pojazdu (szczególnie na początku). Dodatkowo transport krajowy czy międzynarodowy ograniczony jest obostrzeniami regulującymi czas pracy kierowcy. Ten element prowadzenia działalności w oparciu o samochody ciężarowe odbija się głównie na firmach dysponujących ciągniki siodłowe (popularnie zwanymi TIRami) – efekty ograniczeń w czasie pracy może dostrzec każdy kierowca, który na drogach krajowych, czy międzynarodowych widzi sytuację w której 2 tiry wymijają się z niemal równą prędkością.

Dlaczego TIRy wymijają się tak wolno?

Samochody ciężarowe posiadają nie tylko ograniczniki prędkości nie pozwalające im na rozwinięcie większych prędkości (zwykle są one opisane na tyle naczepy), jednocześnie kierowcy TIRów wymijają się z maksymalną dla siebie prędkością, aby mieć możliwość dojechania na czas do miejsca docelowego. Kierowca TIRa ma ograniczony czas w jakim może prowadzić samochód ciężarowy – jadąc z maksymalną prędkością wyprzedzają kierowcę poruszającego się z zapasem 5 km/h na liczniku prędkości – licząc, że dzięki temu na odcinku zaplanowanym na przejazd 4 godzinny zdąży dojechać do miejsca rozładunku, lub miejsca przeznaczonego na postój (niedojechanie do tego miejsca w czasie ograniczonym przepisami jako czas jazdy kierowcy zawodowego wiąże się z karami finansowymi po przekroczeniu czasu jazdy na tachometrze).

ciężarowe auto przód

Samochód ciężarowy umożliwia prowadzenie firmy transportowej

Wynajem samochodów zamiast zakupu?

Prowadzenie firmy transportowej to ciągłe poszukiwanie nowych zleceń, oraz kalkulacja, czy dany przewóz jest opłacalny. Korporacje logistyczne oferują na specjalnych serwisach internetowych oferty przewozu towarów lub usług. Z uwagi na wypalenie rynku krajowego, oraz bardzo niskie stawki, wielu właścicieli firm transportowych decyduje się na zlecenia zagraniczne.

Aby prowadzić firmę przewozową konieczne jest posiadanie odpowiedniego pojazdu – samochodu dostawczego o masie ładowności do 3,5 tony – wtedy można prowadzić go po krajach UE z prawem jazdy Kat. B, lub zakup większych pojazdów – ciągników dostawczych, które można prowadzić po zdaniu egzaminu C+E.
Samochody dostawcze można zakupić, jednak biorąc pod uwagę rodzaj prowadzonej działalności lepiej przekalkulować możliwość leasingowania pojazdu przez Bank lub instytucje finansowe. Dochodzą w tym przypadku comiesięczne raty leasingowe które można wprowadzić w koszt prowadzenia działalności. Kolejnym przypadkiem jest możliwość wynajmu długoterminowego od wypożyczalni samochodowych. W tym przypadku pojazd nie zostanie własnością firmy korzystającej z samochodu, jednocześnie przedsiębiorca nie jest zobowiązany do wykupu samochodu po określonym czasie, Wynajęcie samochodu dostawczego (zobacz na Amarocars) pod prowadzenie działalności gospodarczej jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które nie mają pewności co do prowadzenia działalności transportowej na długi termin.


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More

Informacje walutowe

Na stronie znajdziesz najnowsze informacje walutowe dzięki którym będziesz mógł bezpiecznie inwestować w waluty internetowe takie jak Litecoin. Dzięki informacjom możesz podejmować bezpieczne transakcje i zyskiwać. Jeżeli zastanawiałeś się jak zarabiać pieniądze przez internet to jest poradnik dla Ciebie